>

Виїзне відкриття міжнародної науково-практичної конференції «Актуальні питання фізіології продуктивності сільськогосподарських тварин»

24 лютого 2025 р. відбулося виїзне відкриття міжнародної науково-практичної конференції «Актуальні питання фізіології продуктивності сільськогосподарських тварин», присвяченій 125-річчю від дня народження академіка О.В. Квасницького. Захід організовано Полтавським державним аграрним університетом за участі Інституту свинарства і АПВ НААН, Полтавського краєзнавчого музею ім. Василя Кричевського та Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. П. Котляревського.

З ім’ям видатного вченого фізіолога, академіка Олексія Володимировича Квасницького тісно пов’язаний розвиток знань в царині вікової фізіології сільськогосподарських тварин, ним глибоко й послідовно досліджено фізіологію процесів травлення, обміну речовин, вищої нервової діяльності, анатомо-фізіологічних особливостей лактацій і розмноження свиней. Саме фундаментальне вивчення фізіології розмноження дало змогу розробити й широко впровадити у виробництво найефективніший фракційний метод штучного осіменіння свиней. Також ці фундаментальні дослідження стали основою для розробки О. В. Квасницьким методів хірургічної трансплантації ембріонів кролів, овець і свиней. У 1950 р. Олексій Володимирович вперше у світі виконав успішну хірургічну пересадку доімплантаційних ембріонів у свиней, що було доведено народженням живих поросят-трансплантатів. Ці дослідження увійшли у світову історію біотехнології відтворення тварин. 

У 1964 р. за ініціативою академіка Квасницького О.В. вперше в СРСР була створена спеціалізована станція зі штучного осіменіння свиней у м. Полтава. Більш детальніше про життя і наукову діяльність О.В. Квасницького можна ознайомитися на сайті Інституту. На сторінці «Бібліотека» у рубриці «Видатні вчені-тваринники» представлено стислий життєопис про вченого, копії його архівних документів та світлини.  

Детальніше за посиланням 

Присутні вшанували пам’ять академіка О.В. Квасницького, відвідали музей Інституту свинарства і АПВ НААН, в якому чимало експозицій присвячено вченому, бо саме тут відбулося його становлення як науковця. Окремо було представлено творчий доробок О.В. Квасницького у вигляді книг, статей у галузевих виданнях й, звісно, його дисертаційна робота на здобуття вченого ступеню доктора наук. 

Директор Інституту Олександр ЦЕРЕНЮК розповів відвідувачам про життєвий та науковий шлях О.В. Квасницького, а Валентин РИБАЛКО академік НААН поділився спогадами про вченого.